Kimler Mikrobiyom Analizi Yaptırmalı?

Mikrobiyom analizinin sonucu bağırsak floramız yani bağırsaklarımızdaki bakteriler hakkında önemli bilgiler verir. Mikrobiyom analizini, bağırsak sağlığını ve bağırsakta yaşayan mikroorganizmaları merak eden herkes yaptırabilir. Kimlerin yaptırabileceği konusunda bir kısıtlama yoktur. Ancak bağırsak sorunları olan kişilere yaptırılması tavsiye edilebilir.

blog1

- Kronik sağlık sorunları yani hassas bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı ve diyabet gibi sorunları olan kişiler için analiz sonucu, bağırsak sorunlara sebep olan dengesizlikleri belirlemelerine yardımcı olabilir.

- Şişkinlik, gaz ve ishal gibi sindirim sorunları yaşayan kişiler bunların sebebini belirlemeye yardımcı olması için mikrobiyom analizinden yaralanabilir.

- Otoimmün hastalıkları olan bireyler için de yararlı olabilir. Araştırmalar sonucunda otoimmün hastalığa sahip bireylerin mikrobiyom analiz sonuçlarının sağlıklı bireylerden farklı olduğu bulunmuştur.

- Ruh sağlığı bozuklukları olan kişiler de mikrobiyom analizinden yaralanabilir. Bağırsak mikrobiyomu depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere ruh sağlığı ile ilişkilendirilmiştir.

- Ayrıca, ailesinde bağırsak hastalık öyküsü olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler mikrobiyom analizi yaptırabilir. Aile öyküsü, belirli hastalıkların riskini tahmin etmede önemli bir faktör olduğu gibi mikrobiyom analizi, hastalık riskine ilişkin ek bilgiler sağlayabilir.

- Genel olarak beslenmelerini iyileştirmek isteyen sporcular ve atletler de mikrobiyom analizi yaptırabilir çünkü mikrobiyom analizinin sonucu atletik performansı iyileştirecek bilgiler sağlayabilir.

- Mikrobiyom analizi, belirli bir sağlık kaygısı olmayan kişiler için bile, genel sağlıklarını geliştirmek için diyetlerini, egzersizlerini ve yaşam tarzlarını nasıl iyileştirecekleri konusunda önemli bilgiler verir.