KANSER NEDİR?

Kanser, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve çoğalmaya başlamasıyla ortaya çıkan ve sonunda bir kitle veya tümör oluşturan bir hastalıktır. Bu hücreler daha sonra yakındaki dokuları istila edebilir veya kan dolaşımı veya lenfatik sistem yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu tür kanser türleri agresif olarak sınıflandırılır ve bu olaya metastaz denir.

blog1

Kanser vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir ve dahil olan hücrelerin türüne göre farklı tiplerde sınıflandırılabilir. Kanser türlerinin çoğunluğu vücudumuz büyük bir bölümünü kaplayan epitel hücrelerinin anormal biyolojik mekanizma sergilemeleri sebebi ile başlangıç gösterir. En yaygın kanser türlerinden bazıları meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve kolon kanseridir.

Yaş, genetik, belirli kimyasallara veya maddelere maruz kalma ve tütün kullanımı, alkol tüketimi ve kötü beslenme gibi yaşam tarzı faktörleri dahil olmak üzere kanserle ilişkili çeşitli risk faktörleri vardır. İnsan papilloma virüsü (HPV) ve hepatit B ve C gibi bazı kanser türleri de virüslerden kaynaklanabilir. Ek olarak bir birey ne kadar viral enfeksiyona maruz kalırsa kansere yakalanma olasılığı o kadar artacaktır, ancak bu kesinlikle kanser olacağı anlamına da gelmez.

Kanserin belirtileri hastalığın tipine ve evresine göre değişebilir ancak yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı, ağrı, deride veya benlerde değişiklikler ve sürekli öksürük veya ses kısıklığı başlıca semptomlar olarak sayılabilir.

Kanser teşhisi tipik olarak görüntüleme testleri, kan testleri ve mikroskop altında incelemek için tümörden veya etkilenen dokudan bir numune almayı içeren biyopsinin bir kombinasyonunu içerir. Kanser tedavisi cerrahi, radyasyon tedavisi, kemoterapi, hedefe yönelik tedavi veya bu yaklaşımların bir kombinasyonunu içerebilir.

Kanser ciddi ve genellikle ölümcül bir hastalık olmaya devam ederken, kanser araştırma ve tedavisindeki ilerlemeler, birçok hasta için hayatta kalma oranlarında ve yaşam kalitesinde önemli gelişmelere yol açmıştır. Erken teşhis ve hızlı tedavi, sonuçları iyileştirmek ve kanserin bireyler ve aileleri üzerindeki etkisini azaltmak için önemlidir.